Danışmanlık hizmeti almaya karar vermek her zaman zor ve sıkıntılı bir süreçtir. Çünkü danışmanlık hizmeti almak istediğiniz konu hakkında yeterli bilgi, beceri ve tecrübeye sahip olmadığınız için bir danışman ile çalışmaya ihtiyaç duyuyorsunuz. Hal böyle iken de size danışmanlık hizmeti vermek isteyen kurum/yada kişilerin ne kadar sürece hakim olduğu, sizi sonuca nasıl ulaştıracağı ve bu hizmetin maliyetinin gerçekten uygun olup olmadığı konusunda değerlendirme yapmanız çok zor olacaktır.

Danışmanlık hizmeti sunan kişi/yada kurumların değerlendirmesi için bazı kriterleri sizinle paylaşacağım;

Yüz Yüze Görüşme; Danışmanlık hizmeti alacağınız kişi/yada kurum yetkilileri ile mutlaka yüz yüze görüşün. Eğer yüz yüze görüşmek için yeterli vaktiniz yok ise firmada yetkili kişiler ile telefon ile görüşün. Telefon ile yetkili kişilere ilk görüşme için dahi ulaşamıyorsanız, projeniz bağladığında soru ve sorunlarınız için nasıl ulaşırsınız? Bunu da dikkate alın.

Size görüşmeye gönderdikleri kişinin yetkinliği ve size aktardığı bilgileri değerlendirin. Diğer görüşmelerinizden elde ettiğiniz bilgiler ile ve kendi bilgilerinizi ile karşılaştırın. Görüşmeye gelen kişi yeterli bilgi birikime sahip olmadan size proje süresini, proje fiyatlamasını ve ihtiyaçlarınızı anlamasının pek mümkün olmayacağını unutmayın.

Referansları: Öncelikle sizin hizmet almak istediğiniz konuda ve sizin sektörünüzde size referans sunmalarını isteyin. Eğer ihtiyaç duyarsanız referansları ile görüşmek için izin alarak referansları ile görüşün.

Esneklik: Görüşmeleriniz esnasında danışmanınıza alternatif hizmet modelleri olup olmadığını sorun. Pek çok durumda size uyan bir alternatif hizmet modelini karşılıklı görüşmeleriniz sırasında belirleyebilirsiniz. Bu hem proje süresini hem de sizin bütçenizi rahatlatacak bir çözüm olabilir. Ancak ilk görüşmede danışmanınız size sadece tek bir model sunuyor ise o zaman danışmanlık sırasında da sadece tek bir model hizmet vereceğini ve alternatifler karşısında yeterli çözümü sunamayacağını da dikkate alın.

Fiyat: Danışmanlık projelerinin fiyatlandırması genellikle birden çok parametreye bağlıdır. Bunlardan ilki projenin toplam süresi ve almak istediğiniz hizmetin türü. Bazı alanlarda danışman bulmak gerçekten zordur (gerçek bilgi ve birikim sahibi). Bunun sebebi bu alanın karmaşık olması, az talep olması, uygulama sahasının az olması gibi konulara bağlıdır. Bu tür özel projelerin bedelleri daha yetkin danışman gerektirdiği için daha yüksek olacaktır. Ayrıca proje sonunda elde edeceğiniz kazanç (örneğin ürününüzün belgeli olması halinde satış cironuzda ve pazarınızda artış olacak ise, yeni bir iş imkanı size doğuracak ise gibi) de sizin için önemlidir. Bu tür faktörlerde daha bilgili ve sizi sonuca götürecek danışmanlarla çalışma gerekliliğini ortaya çıkarır. Çünkü vakit nakittir. Ne kadar kısa sürede ve ne kadar sorunsuz bu süreci aşarsanız size getirisi o kadar çabuk ve yüksek olacaktır.

Son olarak görüşmelerinizde projenin nasıl sonlanacağını sorun, siz hedefinize ulaşınca mı? danışmanlık teklifinde belirtilen çalışma süresi sonlanınca mı? Çünkü siz bir hedefe ulaşmak için danışmanla birlikte bu yola çıkıyorsunuz.